Bitjoo
We all are biTs
زبان برنامه نویسی

ماجراجویی در دنیای علوم کامپیوتر – نظم – قسمت اول

در این سلسله مطالب ، قصد دارم منابع آزمون ورودی رشته های Informatik و علوم کامپیوتر دانشگاه ملی وین را به زبان ساده و به فارسی ، در اختیار علاقه مندان و داوطلبان قرار دهم. این نوشتارها بر اساس کتاب Abenteuer Informatik که منبع اصلی معرفی شده از طرف دانشگاه وین هست ، تهیه شده اند.

مقدمه ای بر مفهوم نظم در علوم کامپیوتر 

به تعبیر نویسنده کتاب Abenteuer Informatik نظم ،  نیمی از زندگی ما است. امروزه کامپیوترها به کمک انسان آمده اند ، تا نظم را در زندگی ما بیش از پیش برقرار کنند. کلمه آلمانی Informatik دلالت بر این موضوع دارد ، که زندگی اینفورمتیسین ها ، بسیار با “داده ها” سر و کار دارد.

داده ها را نمی توانیم به راحتی جایی رها کنیم. چرا که در این صورت ، دستیابی به آن ها در موقع نیاز بسیار مشکل خواهد بود. یک ضرب المثل آلمانی می گوید : Wer Ordnung hält, ist nur zu faul zum Suchen … به این معنا که افراد منظم به این دلیل نظم را رعایت می کنند ، که تنبل تر از آنند که بخواهند دنبال چیزی بگردند.

یکی از راه های منظم ماندن ، این است که هرچیز را در سر جای خود قرار دهیم. اما مشکل این است که این کار همیشه ممکن نیست. تعداد زیاد پاکت های پستی و تبلیغاتی که همیشه به دستمان می رسد ، یا درخواست های مختلف همکاران مان و تکالیف متعدد استادان دانشگاه ، با چنان سرعتی روی هم تلنبار می شوند که دسته بندی آن ها و ایجاد نظم بسیار مشکل می شود.

ما به بی نظمی هم نیازمندیم

گاهی نیز ، بی نظمی ضروری است! برای مثال برای بازی ورق ، بایستی کارت های بازی را بُر بزنیم! و بی نظمی ایجاد کنیم. وگرنه بازی بی معنا می شود.

در بخش ابتدایی این سلسه نوشتارها به این موضوع خواهیم پرداخت که : کامپیوتر ها چطور داده ها را مرتب یا نامرتب می کنند؟ برای حل یک مسئله یا انجام یک وظیفه ، کامپیوتر باید در ابتدا ، مجموعه داده ها را با روش های کارآمد مرتب و منظم نماید. تنها در این صورت است که دسترسی به داده ها در موقع نیاز ، به سرعت امکان پذیر خواهد بود.

این نوشتار به تدریج تکمیل خواهد شد … 

جهت دسترسی به فایل نحوه آزمون ورودی رشته های گروه علوم کامپیوتر دانشگاه وین به این لینک در تلگرام مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.